Gönderiler

Çevrimiçi Gönderi

Hikmet Yurdu Düşünce-Yorum Sosyal Bilimler Araştırma Dergisi için bir kullanıcı kaydınız var mı?
GİRİŞE GİDİNİZ

Kullanıcı adı/Şifresine ihtiyacınız var mı?
KAYIT SAYFASINA GİDİNİZ

Site aracılığı ile gönderi yapmak ve süreci izlemek için bir kullanıcı kaydı yaptırmanız gerekmektedir.

 

Yazar Rehberi

Dergimize makale gönderecek yazarlar, dergiye yazar olarak üye olduktan sonra, aşağıda yazılı ilkeler ve yayın kuralları çerçevesine uygun olarak yazılarını gönderebilirler. DERGİYE ÜYE OLABİLMEK İÇİN:

 1. Navigation Bar'daki Kayıt seçeneğine tıklayın
 2. Kullanıcı Adı ve Şifrenizi belirleyin, şifreyi tekrar yazın
 3. Adınızı, Soyadınızı, e-posta adresinizi eksiksiz girin, e-postanızı tekrarlayın
 4. Özgeçmiş bölümüne, Görev Ünvanınızı ve Çalıştığınız Kurumu ekleyin
 5. Bu bölümden sonra alttaki seçeneklerden (Okuyucu, Yazar, Hakem) Okuyucu ve Yazar seçeneklerini işaretleyin (Eğer doktoranızı bitirimşseniz Hakem seçeneğini de işaretleyebilirsiniz)
 6. Kayıt butonuna basın
 7. Kaydınız tamamlandıktan sonra, Kullanıcı Adı ve Şifrenizle siteye giriş yapabilirsiniz.
DERGİYE YAZI GÖNDEREBİLMEK İÇİN:
 1. Kullanıcı adı ve şifrenizle siteye girdikten sonra üst paneldeki Kullanıcı Sayfasına tıklayın
 2. Yazar kısmında Yeni Başvuru linkine tıklayın
 3. Dergi Bölümü kısmında yazınızın türünü işaretleyin (Makale, Çeviri, Sade-leştirme, Kitap Tanıtımı, Sempozyum Tanıtımı, Röportaj)
 4. Yazınızın Başvuru Kontrol Listesindeki kurallara uygunluğunu onaylayın
 5. Telif Hakkı kısmını onaylayın. Kaydet ve Devam Et tuşuna basın
 6. Açılan sayfada Başvuru Dosyası kısmından yazınızı (Word formatında ola-rak) Dosya Gönder'e tıklayarak siteye yükleyin. Yükleme işlemi bitince Kaydet ve Devam Et butonuna basın
 7. Yazar ile ilgili kısımda kaydolurken işlediğiniz bilgiler çıkacaktır. Kontrol edin. Aşağıda kısımda Başlık ve Özet kısmını doldurun (İngilizce Başlık ve Özetiyle birlikte).
 8. Dizin oluşturma kısmına yazınızın ilgili olduğu bilim alanını yazın
 9. Anahtar terimleri girin (İngilizcelerini de girin)
 10. Yazınızın metodunu (Makale, Sadeleştirme, Çevisiri vs.) yazın. Kaydet ve Devam ET butonuna basın
 11. Çıkan Sayfada, yazınızla ilgili ek dosya yüklemeniz geerkiyorsa (Çeviri ve Sadeleştirmelerin orjinal metninin yüklenmesi gerekir) yükleyin. Kaydet ve Devam Et butonuna basın.
 12. Çıkan sayfada Başvuruyu Tamamla butonuna basın. Yazınız artık editörlerimizin elinde. Bundan sonra editörlerimiz yazınızı inceleyerek hakemlendirecekler ve yayın süreci başlamış olacaktır.
Alt kısımdaki YAYIN İLKELERİMİZİ OKUMAYA DEVAM EDİN. YAYIN İLKELERİMİZ
 1. Hikmet Yurdu Düşünce-Yorum Dergisi, sosyal bilimler alanında altı ayda bir yayınlanan hakemli akademik bir dergidir.
 2. Dergide yayınlanan yazıların bilimsel sorumluluğu yazarlara aittir.
 3. İzin alınmadan kısmen veya tamamen herhangi bir şekilde basılamaz ve çoğaltılamaz. Yayın kurulu dergiye gönderilen yazıları yayınlayıp yayınlamamakta serbesttir.
 4. Dergide, te'lif ve tercüme makale, kitap ve tez değerlendirmeleri, sadeleştirme, söyleşi vb., bilimsel çalışmalar yayınlanır.
 5. Derginin yayın dili Türkçe, İngilizce ve Arapça'dır.
 6. Dergide yayınlanacak yazılarda sayfa sınırı yoktur.
 7. Türkçe makalelerde, ortalama 50 kelimeyi geçmemek üzere İngilizce ya da Arapça özet ve 5'ten az olmamak üzere anahtar kelimeler verilmelidir.
 8. Dipnotlarda Palatino Linotype yazı stilinde, 9 punto büyüklüğünde Tek Satır aralığı, paragraflar arsaı boşluksuz düzeni kullanılmalı
 9. Dipnot Sistemi: Yazarlar diledikleri sisteme göre (APA, CMS) dipnotlarını gösterebilirler. Klasik sisteme göre dipnot veren yazar: KİTAPLARDA: YAZAR ADI SOYADI, ESER ADI (KOYU), BASIM YERİ YILI, SAYFA NO
 10. MAKALELELERDE: YAZAR ADI SOYADI, MAKALE ADI (TIRNAK İÇİNDE), BASILDIĞI DERGİ (KOYU), BASIM YERİ YILI, CİLT, SAYI, SAYFA
 11. ÇEVİRİLERDE: YAZAR ADI SOYADI, ESER ADI, ÇEVİREN, BASIM YERİ YILI, SAYFA şeklinde dipnotlarını ayarlamalıdır. APA sistemine göre dipnot veren yazarlar, kaynakçada yukarıda verildiği biçimde kaynaklarını göstermelidir.
 12. Makalelerin sonuna Kaynakça eklenmelidir.
 13. Kaynakçada eserlerin gösterilmesi şu şekilde olmalıdır: Yazar Adı Soyadı, Eser Adı (KOYU) (Çeviri ise çev. Kısaltmasıyla Çeviren verilmeli. Makale ise tırnak içinde verilmeli), Baskısı, Basım Yeri Yılı (Makale ise Yayınlandığı Yer (KOYU), C., S., ss (makalenin başladığı bittiği sayfalar)
 14. Makaleler, Türkçe ve İngilizce ya da Arapça özetleri ve anahtar kelimelerle birlikte, çeviri ve sadeleştirmeler orijinal metinleriyle ve Türkçe özetleriyle birlikte (scan edilmiş olarak) makale@hikmetyurdu.com veya info@hikmetyurdu.com e-postalarına ulaştırılmalıdır; çıktı göndermek isteyen yazarlar, 3 nüsha halinde nüshaların ikisinde yazar ismi silinmiş olarak ve 1 adet CD'ye kaydedilmiş olarak yazışma adresine postalayabilirler.
 15. Yazıların şekil ve esas yönünden ön incelemesi editörler kurulunca yapılır; uygun görülenler hakemlere gönderilir; uygun görülmeyenler yazı sahibine bildirilir.
 16. Makaleler (çeviri ve sadeleştirmeler orijinal metinleriyle birlikte) en az iki hakeme gönderilir. Hakemlerin raporu doğrultusunda; a) hakemlerin her ikisi de yayımlanamaz raporu verdiği taktirde, durum yazara bildirilir; b) Hakemlerden biri “yayımlanabilir” diğeri “düzeltmelerden sonra yayımlanabilir” şeklinde rapor vermişse, yazı yazara gönderilir ve düzeltmeleri yapması istenir; c) Hakemlerden biri “yayımlanabilir”, diğeri “yayımlanamaz” raporu vermişse, yazının yayınlanıp yayınlanmaması yayın kurulunun taktirindedir;
 17. Yayınlanma kararı verilen makalelerin yayınlanabilmesi için yazardan, yazım süreciyle ilgili masraflar talep edilir. Masrafların karşılanmasından sonra yazı yayınlanır.
 18. Yazısı yayınlanan yazarlar yazılarını indirdiklerinde üst panelde yer alan Dergi İçeriği kısmını tıklayarak derginin içeriğini de indirerek yazılarını başvurularında kullanabilirler.
PUBLICATION PRINCIPLES
 1. The scholarly responsibility of the material published in the journal belongs to authors themselves.
 2. The journal cannot be printed and reproduced completely or partly without the written authorization of the board of edition. The board of edition is free in deciding whether to publish the relevant articles or not.
 3. In the journal scientific works such as original articles and translations, reviews of books and theses, simplifications and causeries are published.
 4. Publication languages of the journal are Turkish, English and Arabic.
 5. There is no page delimitation to the articles to be published in the journal.
 6. For the works written in Turkish language an English or Arabic abstract not more than 50 words and key words not less than 5 are required.
 7. Articles together with their English or Arabic abstracts includingkey words, and translations and simplifications together with their original texts and Turkish abstracts need to be sent to makale@hikmetyurdu.com or info@hikmetyurdu.com. Authors who wish to send print-out are required to send three printed copies of the works to the corresponding address on two copies of which names of authors are deleted, together with a compact disc including the work.
 8. Early inspection of articles with respect to their form and content is fulfilled by the board of edition: the articles that have been found suitable by the board are sent to referees, and authors are informed when their works have been unsuitable.
 9. Articles (translations and simplifications together with their original texts) are sent at least to two referees. When both referees report that the work in question is not eligible for publication authors are informed about it; when one of the referees reports that the work in question can be published while the other reports that the work can only after some corrections be published authors are requested to makethe relevant corrections taking the suggested corrections into account; when one of the referees reports that the work in question can be published while the other reports quite the opposite, the decision to publish the work is up to the board of edition.
 10. When a work, which has previously been published somewhere, is sent to the journal with some significant changes, it us up to the board of edition whether to publish it or not.

 

Başvuru Kontrol Listesi

Başvuru sürecünde yazarlar başvurularının aşağıdaki listedeki tüm maddelere uyduğunu kontrol etmelidirler, bu rehbere uymayan başvurular yazarlara geri döndürülecektir.

 1. Gönderilen yazı daha önceden yayınlanmamış ve yayımlanmak üzere herhangi bir dergiye değerlendirilmek üzere sunulmamıştır (Yazar Rehberi'nde detaylı açıklama verimiştir).
 2. Yazı her hangi bir yerden kısmen ya da tamamen intihal edilmiş değil
 3. Metin Palatino Linotype yazı stilinde, 11 punto büyüklüğünde Tam: 18 nk satır aralığında, paragraf arası 6 boşluğunda, sayfa üstü 4 cm, sayfa altı 2.5 cm, sol kenar3.5 cm, sağ kenar 2.5 cm boşluk bırakılarak hazırlanmalı (Dergimizin ŞABLONU ilgili yerden indirilerek yazı yüklenirse, yukarıda sayılan şartlara göre yazı hazırlanmış olur)
 4. Dipnotlar Palatino Linotype yazı stilinde, 9 punto büyüklüğünde TEK satır aralığında, paragraf arası boşluksuz olarak düzenlendi (Dergimizin belge şablonu ilgili yerden indirilerek yazı yüklenirse, yukarıda sayılan şartlara göre yazı hazırlanmış olur)

 5. Dipnotlar Kitap: Yazar Adı Soyadı, Eser Adı (KOYU), Bakısı, Basım Yeri, Yılı, SAYFA; Makale: Yazar Adı Soyadı, "Makale Adı", Basıldığı Dergi (KOYU), Basım Yeri, Yılı, Cilt, Sayı, Sayfa; olarak düzenlendi

 6. Kaynakça: Dergi yazım kurallarına göre düzenledi

 7. Yazı çeviri ya da sadeleştirme ise orjinal metin dosyası PDF formatında yüklendi

 8. Stil ve kitaplık uygulamaları için gereksinimler, Dergi hakkında bölümündeki Yazarlara Notlar, sayfasında görülebilir.

 9. Hakem ve yayın süreçlerindeki makalemle ilgili masrafları karşılamayı kabul ediyorum.
 10. Yazınızı hakem değerlendirmesi yapılan bir dergi bölümüne gönderiyor iseniz, yazarlardan bağımsız değerlendirme sağlanması için yapmanız gerekenlerigörmek için burayı tıklatınız) Yardım sayfasındaki önerilere tam olarak uyunuz.
 

Telif Hakkı Düzenlemesi

Yazarlar ilk yayın hakkı dergide olacak biçimde çalışmalarının telif hakkını elllerinde bulundurabilirler. Alternatif olarak, açık erişimli arşivlere gönderme ve ticari olmayan kullanıma haklarını ellerinde tutarak, dergiye telif hakkını devrederler. Ek olarak, esnek telif hakkı lisansı örnekleri için Creative Commons sayfalarına başvurulabilir

 

Gizlilik Beyanı

Bu dergi sitesindeki isimler ve elektronik posta adresleri bu derginin belirtilen amaçları doğrultusunda kullanılacaktır. Diğer amaçlar veya başka bir bölüm için kullanılmayacaktır.

 


HİKMET YURDU DÜŞÜNCE - YORUM SOSYAL BİLİMLER ARAŞTIRMA DERGİSİ

HAKEMLİ, AKADEMİK, SANAL DERGİ / 6 AYDA BİR YAYINLANIR


BİLGİ PAYLAŞTIKÇA ÇOĞALIR...