Tarihin Kırılma Noktası; Hudeybiye Antlaşması / Turning Point Of History: Hudeybiye Agreement

Doç. Dr. Mehmet AZİMLİ

Özet


Tarihte yaşanan bazı olayların bir dönüm noktası oluştura-cağı o tarih diliminde bilinemez. Bunların önemi daha sonraki dö-nemlerde daha iyi anlaşılır. Bunlardan biri de Hudeybiye anlaşma-sı'dır. O dönemde çok olumsuz bir şekilde değerlendirilse de Hudeybiye gerçekten çok büyük kazanımlar ortaya koymuştur. Bu anlaşmanın getirileri İslam fetihlerinin dünyanın bir ucundan bir ucuna ulaşmasının sebeplerinden sayılabilir.


Abstract
Turning Point Of History: Hudeybiye Agreement
It can not be aware of some occurrences lived in the history to constitute the turning point, in that date. The importance of these events is understood better in the following dates. The one of the events is also Hudeybiye Peace Agreement. Really, this agreement has exposed very important advantages in spite of negative evaluations in its own date. The one of the most important advantages of Agreement is the conquests of Islam reaching from one end of world to the other.

Anahtar Kelimeler


Hudeybiye, Barış, Fetih; Peace, Conquest, Islamic History

Tam Metin:

FULL ARTICLE / PDF


DOI: http://dx.doi.org/10.17540/hy.v3i6.109

Refback'ler

  • Şu halde refbacks yoktur.


DERGİMİZDE İSNAD ATIF SİSTEMİNİ KULLANDIĞIMIZ İÇİN DİPNOT VE KAYNAKÇADA YAZARLARIMIZDAN ZOTERO PROGRMAINI KULLANMALARININ FAYDALI OLACAĞINI DÜŞÜNÜYORUZ. BU SEBEPLE AŞAĞIDAKİ LİNKTEN ZOTERO KULLANIMIYLA İLGİLİ VİDEOYU İZLEMNİZİ TAVSİYE EDİYORUZ.

 

Zotero Kullanımı

 

 BİLGİ PAYLAŞTIKÇA ÇOĞALIR...


 

                                                  Creative Commons Lisansı

Bu eser Creative Commons Atıf-GayriTicari 3.0 Yerelleştirilmemiş Lisansı ile lisanslanmıştır.