Mutluluktan Öte Bir Sırra Ermek / A Secret beyond Happiness

Mustafa Doğan KARACOŞKUN

Özet


Bu makalede hemen her insanın bildiği ve arzuladığı düşünülen, ancak hakiki anlamı ve derinliği pek çok kimse tarafından anlaşılıp yeterince meşgul olunmayan bir kavramlar olan sevgi ve mutluluk ele alınmaktadır. Nitel araştırma yöntemlerinde kullanılan analiz tekniklerinden betimsel analiz tekniği ile Yunus Emre'nin şiirlerinin çözümlemesi yapılan bu çalışmada, sevgi ve sevgiye derinlik ve gerçek anlamını kazandıran işlevsel boyutu psikoloji ve din psikolojisi alanlarında yeni bir yaklaşımla ele alınmıştır. Çalışmada, sevgi ve mutluluğun Yunus'un şiirleri bağlamında psikolojik bir analize tabi tutulması amaçlanmaktadır.

 

Abstract

In this article we deal with the concept of true love which almost all people know superficially and try to optain but most people don't really know its meaning and depth. In this study, which qualitative research methods used. We aimed at doing psychological anlysis of the happinies, the true love and its functional dimension on the context of Yunus Emre's poems.

 


Anahtar Kelimeler


Yunus Emre, Sevgi, Mutluluk, betimsel analiz tekniği, din psikolojisi, love, happiness, descriptive analiysis teknique, rpsikhology of religion

Tam Metin:

FULL ARTICLE / PDF


DOI: http://dx.doi.org/10.17540/hy.v6i11.203

Refback'ler

  • Şu halde refbacks yoktur.


DERGİMİZDE İSNAD ATIF SİSTEMİNİ KULLANDIĞIMIZ İÇİN DİPNOT VE KAYNAKÇADA YAZARLARIMIZDAN ZOTERO PROGRMAINI KULLANMALARININ FAYDALI OLACAĞINI DÜŞÜNÜYORUZ. BU SEBEPLE AŞAĞIDAKİ LİNKTEN ZOTERO KULLANIMIYLA İLGİLİ VİDEOYU İZLEMNİZİ TAVSİYE EDİYORUZ.

 

Zotero Kullanımı

 

 BİLGİ PAYLAŞTIKÇA ÇOĞALIR...


 

                                                  Creative Commons Lisansı

Bu eser Creative Commons Atıf-GayriTicari 3.0 Yerelleştirilmemiş Lisansı ile lisanslanmıştır.