Ahiliğin Tasavvufi Temelleri ve Ahilik-Fütüvvet İlişkisi

Muharrem Çakmak

Özet


Özet

Ahilik, kültür ve medeniyetimizi şekillendiren önemli kurum ve kavramlardan biridir. Bu çalışmada Ahilik kurumunun kaynağı ve kavramsal çerçevede “ahi” kelimesinin kaynağı hakkındaki görüşlere yer verilmiştir. Kavramsal çerçevede Ahi kelimesinin Türkçe “akı” ya da Arapça “ahî” kelimesinden kaynaklandığı görüşleri üzerinde durulmuştur. Diğer taraftan kavram olarak ahilik ve fütüvvet arasındaki ilişki ve etki üzerinde durulmuş ve fütüvvet esasları ile fütüvvetnamelerden alınan ahilik prensipleri arasındaki benzerlik ve yakınlığa dikkat çekilmiştir.


Abstract

Sufistic Foundations of Akhism and the Correlation between Akhism and Futuvva

One among the most important institutions and concepts which shapes our Anatolian culture and civilization is the doings of the ahi-community called Akhism.  This study investigates into the views about the source of the institution of Akhism and the origin of the word “ahi” in a conceptual framework. The paper identifies that the word “Ahi” originates either from the Turkish word “aki” which means rebellious, or from the Arabic word “ahî” which means brother.  The paper deals with the correlation and mutual interaction between akhism (the doings of brotherhood community) and futuvva (the doings of youthful community). In this regard, the paper calls attention to the affinity and intimateness between the principles of futuvva and the principles of akhism as they are seen in the books which take up the futuvva.

 


Anahtar Kelimeler


Tasavvuf, Fütüvvet, Fütüvvetname, Ahilik, Tasavvuf, Futuvva, Futuvvetname, Akhism 

HİKMET YURDU DÜŞÜNCE - YORUM SOSYAL BİLİMLER ARAŞTIRMA DERGİSİ / WISDOM HOME - THOUGHT-INTERPERATION ACADEMİCAL RESEARCH JOURNAL

ULUSLAR ARASI, HAKEMLİ, AKADEMİK, SANAL DERGİ / INTERNATIONAL REFREED ACADEMİCAL ONLINE JOURNAL

01 OCAK - 01 TEMMUZ TARİHLERİNDE YILDA İKİ KEZ YAYINLANIR / IT IS PUBLISHED BETWEEN 01 JANUARY AND 01 JULY

DERGİMİZDE ÇİFT TARAFLI KÖR HAKEMLİK UYGULANIR / TWO-SIDED BLIND RECEIVERS IN OUR JOURNAL


BİLGİ PAYLAŞTIKÇA ÇOĞALIR...
                                                  Creative Commons Lisansı

Bu eser Creative Commons Atıf-GayriTicari 3.0 Yerelleştirilmemiş Lisansı ile lisanslanmıştır.