Kırtas Hadisesi ve İlgili Rivayetlerin Tenkîdi –İbn Sa'd Özelinde- / The Kırtas (Stationery) Event and it's Criticism -In the Privacy of İbn Sa'd-

Şaban ÖZ

Özet


Bu makalede, Şîa'nın Hz. Ali'nin hilafetine nass olarak ileri sürdüğü önemli delillerden biri olan Kırtas hadisesi, İbn Sa'd hadiseyle ilgili olarak derlediği rivayet malzemesi esas alınarak sened ve metin açısından tenkide tabi tutulmuştur. Kırtar hadisesi, özellikle Şia mezhebinin, Hz. Ali'nin peygamberden sonraki halifeliği teziyle orantılı olarak bir takım siyasi yorumlara da neden olmuştur. Ayrıca mezhebî beklentilere göre şekillendirilmiş olması itibariyle ve siyasî-mezhebî inançların siyer yazıcılığına etkisini göstermesi bakımından ayrıca önemlidir.


Abstract:
The Kırtas (Stationery) Event and it's Criticism -In the Privacy of İbn Sa'd-
In this article, the Kırtas (Stationery) event, which was one of the important proof accepted as a scripture to the Caliphate of Ali, was criticized about the point of source and text in the privacy of İbn Sa'd's book (at-Tabaqat al-Kubra). The event is also very important in terms of has indications, political and sectarian elements in the biography Prophet and their effects to the writing Prophet Muhammed's life. Because this event had forming by the Shiite expectations.

Anahtar Kelimeler


Kırtas, Şîa, Hz. Ali, hilafet, tenkit, İbn Sa'd, Shi'a, Ali, caliphate, criticism

Tam Metin:

FULL ARTICLE / PDF


DOI: http://dx.doi.org/10.17540/hy.v2i3.47

Refback'ler

  • Şu halde refbacks yoktur.


DERGİMİZDE İSNAD ATIF SİSTEMİNİ KULLANDIĞIMIZ İÇİN DİPNOT VE KAYNAKÇADA YAZARLARIMIZDAN ZOTERO PROGRMAINI KULLANMALARININ FAYDALI OLACAĞINI DÜŞÜNÜYORUZ. BU SEBEPLE AŞAĞIDAKİ LİNKTEN ZOTERO KULLANIMIYLA İLGİLİ VİDEOYU İZLEMNİZİ TAVSİYE EDİYORUZ.

 

Zotero Kullanımı

 

 BİLGİ PAYLAŞTIKÇA ÇOĞALIR...


 

                                                  Creative Commons Lisansı

Bu eser Creative Commons Atıf-GayriTicari 3.0 Yerelleştirilmemiş Lisansı ile lisanslanmıştır.