MİLLİ KÜLTÜRE İNTİBAK BAĞLAMINDA ZİYA GÖKALP’TE EĞİTİM

Halis Adnan Arslantaş

Özet


Gökalp’in,  15 Eylül 1916’te İstanbul'da yapılan “İttihat ve Terakki Cemiyetinin kongresi”nde   dile getirdiği görüşleri onun eğitim hakkındaki düşüncelerinin bir özeti niteliğindedir. Gökalp, o kongrede eğitimle ilgili olarak “Öğretimin,  bireyi doğal bilimlerle donattığını ve bireyi kozmik çevreye hâkim bir hale getirerek oradaki maddi kuvvetleri kullanacak bir güce sahip kıldığını, terbiyenin ise bireyi kültürle donatarak,  sosyal çevreye intibak ettirdiğini ve bireyi sosyal kuvvetleri sevk ve idare edecek güce sahip kıldığını dile getirmiştir. Literatür taramasıyla meydana getirilen bu çalışmada, Gökalp’in Türk Milletini inşa etme sürecinde eğitim kurumuna yüklediği sosyolojik anlam ortaya konmaya çalışılmıştır. Türk ufkunda ortaya çıkması Descartes’ın  Fransa'da  ortaya çıkması kadar önemli (Akder, 1962, s. 408) olan Gökalp'in eğitim hakkındaki görüşleri onun “terbiye”, “ eğitim”  ve “ öğretim” terimlerine yüklediği anlamı ortaya çıkarılmadan anlaşılamaz.


Anahtar Kelimeler


Gökalp

Referanslar


Uğurlu, Sınar, Alev, "İdeolog"- Şair Ziya Gökalp'in Kaleminden Masallar, Turkish Studies International Periodical For The Languages, Literature and History of Turkish or Turkic Volume, 1(4), (2009), 1025-1040.

Varış, Fatma, Eğitim Bilimlerine Giriş, Ankara Üniversitesi Basımevi, Ankara, (1978).

Voltaire, François Marie Arouet, Felsefe Sözlüğü, (Çev. L. Ay), Cilt 2, MEB, Yayınları, İstanbul, (1995).

Yakar, Ali, Geleceğin Eğitimi Üzerine Program ve Tasarım Modeli Önerileri: “Yaşamsal Eğitim Programları” ve Yaşamsal Öğretim Tasarımları", MSKU Eğitim Fakültesi Dergisi/ MSKU Journal of Education, 3(2), (2016), 2-15.
DOI: http://dx.doi.org/10.17540/hy.v14i27.556

Refback'ler

  • Şu halde refbacks yoktur.


DERGİMİZDE İSNAD ATIF SİSTEMİNİ KULLANDIĞIMIZ İÇİN DİPNOT VE KAYNAKÇADA YAZARLARIMIZDAN ZOTERO PROGRMAINI KULLANMALARININ FAYDALI OLACAĞINI DÜŞÜNÜYORUZ. BU SEBEPLE AŞAĞIDAKİ LİNKTEN ZOTERO KULLANIMIYLA İLGİLİ VİDEOYU İZLEMNİZİ TAVSİYE EDİYORUZ.

 

Zotero Kullanımı

 

 BİLGİ PAYLAŞTIKÇA ÇOĞALIR...


 

                                 Creative Commons Lisansı

Bu eser Creative Commons Atıf-GayriTicari 3.0 Yerelleştirilmemiş Lisansı ile lisanslanmıştır.