Kur'an'ın Anlaşılmasında Müteşabihat Problemi Ve Te'vil / The problem of Metaphor (muteshabih) for Understanding the Kur'an and Concept the İnterpretation (Te'vil)

Dr. Mustafa Güven

Özet


Bu makalede muhkem, müteşabih ve te'vil kavramlarını ta-nımlamaya çalışacağım. Daha sonra bu kavramların anlamlarını Kur'an'a ve İslam düşünürlerine göre açıklamaya çalışacağım. Kur'an'a göre Kur'an'da müteşabih ayetler bulunmaktadır. Ancak Kur'an muhkem ve mütaşabih ayetleri bize bildirmemektedir. Bu ne-denle biz hangi ayetin muhkem, hangi ayetin mütaşabih olduğunu bi-lemediğimiz için te'vil ve tefsirde zorlanmaktayız. Bu problemi bu makalede tartışacağız.


Abstract
The problem of Metaphor (muteshabih) for Understanding the Kur'an and Concept the İnterpretation (Te'vil)
In this article I will study on muhkem, müteşabih and te'vil consepts defination. Later I will give some comments about these items anda explain mean of these items according to the Qur'an and Muslim thinkers. There are a lot müteşabih verses in the Qur'an acording to the Qur'an. But Qur'an didn't explain which verses were müteşabih and muhkem. So we can't know which verses were muhkem and which verses were müşteşabih. For this reason how we will explain and comment the Kur'an. We discuss this problem in this article.

Anahtar Kelimeler


Muhkem, müteşabih, te'vil, tefsir, yorum, muhkem, mutesabih, te'vil, interpretation, comment

Tam Metin:

FULL ARTICLE / PDF


DOI: http://dx.doi.org/10.17540/hy.v3i5.93

Refback'ler

  • Şu halde refbacks yoktur.


DERGİMİZDE İSNAD ATIF SİSTEMİNİ KULLANDIĞIMIZ İÇİN DİPNOT VE KAYNAKÇADA YAZARLARIMIZDAN ZOTERO PROGRMAINI KULLANMALARININ FAYDALI OLACAĞINI DÜŞÜNÜYORUZ. BU SEBEPLE AŞAĞIDAKİ LİNKTEN ZOTERO KULLANIMIYLA İLGİLİ VİDEOYU İZLEMNİZİ TAVSİYE EDİYORUZ.

 

Zotero Kullanımı

 

 BİLGİ PAYLAŞTIKÇA ÇOĞALIR...


 

                                                  Creative Commons Lisansı

Bu eser Creative Commons Atıf-GayriTicari 3.0 Yerelleştirilmemiş Lisansı ile lisanslanmıştır.